İstanbul Burun Estetiği Merkezi

| Burun Estetiği İle İlgili Genel Bilgiler |

Burun Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler

Her şeyden önce burun estetiği geçiren bireylerde yüzde şişlik ya da burun çevresinde morluklar görülmesi oldukça normaldir. Burun ameliyatından sonra mümkün olduğunca sırt üstü yatmaya özen gösterin. Çünkü burnunuzu rahatsız edecek şekilde uyumanız ağrılarınızın artmasına ya da burnunuza zarar vermenize neden olabilir. Gün boyu mümkün olduğunca oturarak ya da gezerek vakit geçirmeyi deneyin. Uzun süre bilgisayar ya da televizyon başında gözlerinizi yoracak derecede durmayın. Bütün bunların yanında doktorunuz tavsiye etmediği sürece burun ağrılarınız için buz kullanmayın. Aynı şekilde şayet doktorunuz size aksini söylemezse burun ameliyatından 48 saat sonra duş almayı deneyin. Ilık bir duş almanızda sakınca olmayacaktır. Burnunuzun su almasında pek sakınca olmaz. Duştan sonra nazikçe burnunuzu kurulayabilirsiniz. Ya da fön makinası kullanmanız da mümkün.

     Burun ameliyatları sonrası sık sık hapşırma hissi yaşayabilirsiniz. Hapşırırken burun kanamaları olabilir. Bu ameliyatın henüz yeni olmasından kaynaklı bir olaydır. Mümkün olduğunca hapşırmamaya çalışın. Bunun için dilinizi damağınıza bastırarak gözlerinizi kapatıp başınızı eğmeyi deneyin. Bu şekilde hapşırığınız geçmezse yapabilecek bir şey yok. Çok kendinizi kasmadan ve sarsmadan hapşırmaya çalışın. Burun temizleme konusunda doktorunuz tarafından verilen sprey ve kremleri talimatlarına uygun bir şekilde kullanın. Bunun dışında sabahları kalktığınızda burun deliklerinizin dolmuş olduğu hissine kapılabilir ve çok fazla sümük ürettiğini düşünebilirsiniz. Bunları temizlemek için burnunuzu sıkmadan ve kendinizi kasmadan hafif ve narin bir şekilde sümkürebilirsiniz.

Burun ameliyatı sonrası burnunuzun koku alma hissi kaybı ya da burun etrafınızda ameliyat kaynaklı fazla deri olması gibi durumlar görülebilir. Bunlar için doktorunuzun size vereceği koklama ve dokunma masajlarını uygulayabilirsiniz. Şayet doktorunuz size masaj konusunda bir uyarıda bulunmadıysa sizin durumunuz için bunlara gerek yoktur demektir. Ameliyat sonrası gözlük takabilmek için acele etmeyin genel olarak 3 ay kesin geçirilmesi gereklidir. Şayet 3 ay geçirirseniz doktorunuza danışıp gözlük kullanabilirsiniz. Ameliyat sonrası denize girme sert darbeler alma gibi durumlardan kaçınmalısınız. Denize girebilmek için en az 2 hafta beklemelisiniz. Bunların dışında oluşabilecek ufak çaplı her sorun kendiliğinden zamanla geçecektir.

Aşırı durumlarda doktorunuza başvurunuz.

 Burun estetiği ya da genel tabiri ile burun ameliyatı günümüzde sıkça yapılan ameliyatlardan biridir. Özellikle estetik amaçlı burun düzeltmeleri, burun şekillendirmeleri gibi isteklerle pek çok kişi tarafından bu ameliyat yaptırılmaktadır. Estetik amaçlı olmanın yanında çeşitli sağlık sorunları yaşayanlar da bu ameliyatlar için başvuruda bulunabilirler. Hepsinin merak ettiği konular ise genel olarak burun ameliyatı sonrası yapılması ve dikkat edilmesi gereken şeylerdir. Bu makalemizde pek çok burun ameliyatı geçirmiş ya da geçirecek bireyin kafasındaki soru işaretlerine cevap bulmalarını sağlamak istiyoruz. Her şeyden önce belirtmek isteriz ki, en iyi tavsiye ve önerileri doktorunuzdan alabilirsiniz. Bizim bu makalede verebileceğimiz bilgiler genel ve ortalama sürelere bağlı bilgilerdir.

Burun ameliyatı geçirmiş bireylerin ameliyattan sonra dikkat etmeleri gereken en önemli nokta yüzlerine ya da burunlarına darbe almamalarıdır. Buruna ya da burnu etkileyebilecek her darbe ameliyat edilmiş ve yeni oturmaya çalışan kemik ya da kıkırdak yapısını dağıtabilir. Bu da şekil bozukluklarına hatta ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir. Beslenme konusunda burun ameliyatı olmuş kişiler ne yiyeceğim sıkıntısı yaşamadan diledikleri gibi yemek yiyebilirler. Sıvı ya da katı yiyecekler tüketilmesi sınırlandırılmamaktadır. Banyo yapmak için de beklemenize gerek yoktur. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ameliyat sonrası duş alabilirsiniz. Bunun için çok sıcak ve çok soğuk olmayan bir su kullanmaya gayret edin.

Genel olarak burun ameliyatlarından sonra kullanılan tamponlar 2-3 gün içerisinde çıkartılmaktadır. Burun kısmınız için alçı kullanılmışsa bu da birkaç hafta içinde alınacaktır. Şayet cerrahınız burnunuzda oturma ve düzelme göremezse yeniden alçıya alma işlemi yapabilir. Bunlar son derece normal müdahalelerdir. Ameliyat sonrası gözlük kullanımını uzun bir süre erteleyin. Gözlükler burun üstüne baskı uygulayabileceği için yeni ameliyattan çıkmış burunların yapısına zarar verebilirler. Bunun için doktorunuzdan gözlük kullanımı süresini öğrenmelisiniz. Gözaltlarında ve burun çevresinde morluklar görülmesi normal bir durumdur. Özel bir durum oluşmadığı sürece 2-3 hafta içinde bu morluklar kendiliğinden geçecektir. Bunun için endişeye kapılmanıza gerek yok. Şayet morlukların geçmesi daha uzun bir zaman alırsa doktorunuzdan destek alın.

Gelen aramalar

    İSTANBUL BURUN ESTETİĞİ MERKEZİ
    0 212 213 25 25

Popular Posts

İstanbul Beşiktaş

İstanbul Beşiktaş Burun Estetiği Merkezi Talihsiz bir kaza sonucu olarak ya ...

İstanbul Bayrampaş

İstanbul Bayrampaşa Burun Estetiği Merkezi Yüzümüzün en karakteristik organlarının başında gelir ...

Esteyourlife Estetik

EsteYouLife Estetik ve Güzellik Merkezi   ESTETİK CERRAHİ Burun Estetiği Göz Kapağı Estetiği Badem Göz ...

İstanbul Fatih Buru

İstanbul Fatih Burun Estetiği Merkezi İnsanın yaşamı boyunca büyümeyi sürdüren tek ...

İstanbul Silivri Bu

İstanbul Silivri Burun Estetiği Merkezi Her geçen gün gelişim kat eden ...